Nowa generacja systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej i rozdziały ciepła
Ciepła woda w mieszkaniu była kiedyś prawdziwym luksusem, obecnie ma do niej dostęp praktycznie każdy i nie jest wyznacznikiem prestiżu. To standard, zapewniający komfort użytkowania instalacji grzewczej oraz pozwalający przygotować ciepłą wodę użytkową. Chcąc efektywnie i oszczędnie wykorzystać energię cieplną, należy wdrożyć specjalny system, dokładnie jest nim stacja mieszkaniowa. Na rynku dostępne są stacje najnowszych generacji. Jak działają? Jakie są korzyści z ich instalacji? I dlaczego powinny znaleźć się w każdym budynku mieszkalnym?
Co to jest stacja mieszkaniowa?
To mieszkaniowy węzeł cieplny, który umożliwia pobieranie ciepła na potrzeby ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u. w momencie, kiedy jest ono faktycznie potrzebne. Przez cały rok realizowana jest funkcja ogrzewania i utrzymywana w mieszkaniu optymalna temperatura. Instalacja może zostać zaprogramowana z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb tak, dzięki układowi sterowania i obsłudze urządzenia jest możliwe ustawienie dowolnych parametrów.
Stacja mieszkaniowa eliminuje wysoki parametr czynnika roboczego w budynku, co ma wpływ na zwiększone bezpieczeństwo. Brak zasobnika c.w.u. ma wpływ na zwiększoną higienę. Ciepła woda przygotowywana jest w elementach wykonanych z higienicznych materiałów, jak stal nierdzewna, która spełnia wszystkie rygorystyczne wymagania PZH. Wysoki współczynnik sprawności przesyłania wody ciepłej skutecznie obniża zużycie energii. Jest to spowodowane brakiem cyrkulacji.
Nie bez znaczenia jest też komfort użytkowania. Stacja mieszkaniowa wyposażona została w regulację pozwalającą na dostosowanie ilości pobieranego ciepła i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej do aktualnego zapotrzebowania.
W jaki sposób to działa?
Schemat instalacji decentralnego przygotowania c.w.u. i rozdziału ciepła, a także schemat działania stacji mieszkaniowej został przygotowany na podstawie nowoczesnego urządzenia proponowanego przez Thermic.pl. Ciepło wytwarzane jest przez centralne źródło energii znajdujące się w budynku. Jest również doprowadzane zarówno w pionie, jak również w poziomie do indywidualnych stacji mieszkaniowych. W stacji znajduje się płytowy wymiennik ciepła, który odpowiada za przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Stacja mieszkaniowa jest systemem składającym się z kilku elementów. Wśród nich znajdują się: wymiennik, orurowanie, regulator przepływu PM-Regler, armatura, filtry oraz moduł grzewczy i cyrkulacji c.w.u..
Stacja mieszkaniowa może zostać zamontowana zarówno w indywidualnych lokalach mieszkalnych, jak też na klatkach schodowych w blokach i apartamentowcach. Licznik ciepła pozwala mierzyć ilość zużytej energii. Ilość dostarczanego ciepła można dowolnie regulować, a do pomiaru zużytej wody zimnej przeznaczony jest wodomierz.
Bezpieczne rozwiązanie
Stacja mieszkaniowa jest w pełni bezpieczną instalacją. Termostatyczne zawory, których zadaniem jest ograniczenie temperatury wypływu ciepłej wody, zabezpieczają temperaturę ciepłej wody użytkowej przed przekroczeniem wartości dopuszczalnej. Ponadto, przepływowe jej przygotowanie eliminuje ryzyko wystąpienia warunków, które sprzyjają wtórnemu zanieczyszczeniu bakteriami.
W nowych budynkach stacja mieszkaniowa jest już standardem. Decydują się na nią również mieszkańcy budynków wielomieszkalnych po przeprowadzonej termomodernizacji już istniejących obiektów. Jej celem jest przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, co przekłada się na niższe koszty z tym związane. Dodatkowo, stacja mieszkaniowa zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, wysoki komfort oraz higienę.
- Sznurówki do butów nowej generacji - 8 oktober 2020
- Hobby - 18 september 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 september 2020